Vere vedeldamine loomulikul teel

Otsisin oma isale võimalusi, kuidas, lisaks aspiriinile, loomulikul teel verd vedeldada ja organismi trombide tekke eest kaitsta. Panin kogutud info kohe kirja ka, et ehk on veel kellelgi huvitav ja kasulik lugeda.

Peamine toimemehhanism vere vedeldamise juures on trombotsüütide agregatsiooni pärssimine. Selliselt toimib ka aspiriin. Seletan selle lühidalt lahti. Trombotsüüdid ehk vereliistakud on vererakud, mis on hädavajalikud vere hüübimiseks. Kahjustuse korral (näiteks veresoonte kahjustused) vabanevad trombotsüütidest ained, mis ahendavad vigastuskohas veresooni. See tähendab, et kui trombotsüütide agregatsioon on liiga kõrge, siis see ahendab veresooni, teeb vere paksemaks ja suurendab tromboosi ehk veresoonte ummistuste ohtu. Eesmärgiks on seega trombotsüütide agregatsiooni pärssida, mis muudab vere vedelamaks.

  • Tomatiekstrakt

Mitmed puu- ja köögiviljad omavad trombotsüütide agregatsiooni reguleerivat toimet. Kõige effektiivsemaid tulemusi näitab tomat, millele järgnevad greip (ettevaatust, vastunäidustatud paljude ravimitega koos), melon ja maasikad. Tomatites olevad trombotsüütidevastased komponendid on vesilahustuvad ja kuumuskindlad ning kõige rohkem leidub neid tomatiseemneid ümbritsevas kollases vedelikus. Tomatite söömine on kindlasti kasulik ja toetav, kuid terapeutilise efekti saavutamiseks on vajalik spetsiaalne kontsentreeritud tomatiekstrakt.

Uuringutes on näha, et spetsiaalne tomatiekstrakt pärssis nii ADP (adenosiindifosfaat) kui ka kollageeni põhjustatud agregatsiooni kuni 70% võrra. Arahhidoonhappe poolt põhjustatud trombotsüütide agregatsiooni, mis on tuntud aspiriini toimena, tomatiekstrakt ei mõjutanud. Erinevalt aspiriinist pärsivad tomatitest saadud ühendid ka trombiini poolt põhjustatud trombotsüütide agregatsiooni. Kõik need andmed näitavad, et tomat sisaldab väga tugevaid trombotsüütidevastaseid komponente ja tomatite tarbimine võib olla kasulik nii südame-veresoonkonna haiguste ennetava kui ka terapeutilise režiimina. 1

Tomatiekstrakti Fruitflow® trombide vastane toime on tänaseks testitud vähemalt 10 erinevas uuringus ja kinnitatud ka Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt ning soovitatav päevane annus on 150 mg.

  • Püknogenool ehk seedermännikoore ekstrakt

Püknogenoolil on kontrollitud mõju ja isegi patent trombotsüütide aktiivsuse reguleerimiseks, ta pärsib trombotsüütide agregatsiooni.

Näiteks, vähenes pikamaalendudel tromboosi oht märkimisväärselt nendel reisijatel, kes võtsid püknogenooli: 200 mg enne lennu väljumist, veel 200 mg pärast 6 tunni möödumist ning veel 100 mg lennule järgneval päeval. 2

Huvitav on ka uuring, kus võrreldi aspiriini ja püknogenooli mõju trombotsüütide agregatsioonile. Selgus, et trombotsüütide ülemäärast agregatsiooni on võimalik reguleerida nii 500 mg aspiriini kui ka 100–200 mg püknogenooliga. Uuringus märgiti veel ära aspiriin pikendas lisaks märkimisväärselt veritsusaega, samas kui püknogenool seda ei teinud. Need uuringu tulemused ja tähelepanekud viitavad püknogenooli soodsale ja kõrvalmõjudeta toimele vere vedeldamisel. 3

  • Viinamarjaekstrakt (OPC)

Sekundaarsed taimsed toimeained, näiteks viinamarjaseemnete oligomeersed proantotsüanidiinid (OPC) või ka aroonia ekstrakt on tõhusa tromboosivastase toimega. Mõlemad ekstraktid pikendasid uuringus vere hüübimise aega ja vähendasid fibriini polümerisatsiooni maksimaalset kiirust inimese plasmas.

Mõlemad ekstraktid suudavad vähendada ka trombiini aktiivsust. Trombiin on ensüüm, mis aitab verel hüübida. Selle ensüümi aktiivsuse vähendamine vähendab ka vere hüübimise kiirust ja on seega verd vedeldava toimega.Tavaline soovitatav päevane annus on 100-200 mg viinamarjaekstrakti ehk OPC.

Leidsin ka veel TTÜ Keemiainstituudis läbi viidud uuringu, mis näitab, et ka B6-vitamiin inhibeerib trombotsüütide agregatsiooni ja samal ajal kaitseb veresoone endoteelirakke kahjustuste eest (Mardla V. et al.).

Kasutatud allikad:

Dutta-Roy A. K. et al. 2009. Effects of tomato extract on human platelet aggregation in vitro. Journal Platelets. Vol. 12. Iss. 4.

Belcaro G. et al. 2004. Prevention of Venous Thrombosis and Thrombophlebitis in Long-Haul Flights with Pycnogenol®. Clin Appl Thrombosis/Hemostasis. Vol. 10. Iss. 4, P. 373-377.

Pütter M. et al. 1999. Inhibition of Smoking-Induced Platelet Aggregation by Aspirin and Pycnogenol. Thrombosis Research. Vol. 95. Iss. 4. P155-161.

Bijak M. et al. 2011. Anticoagulant effect of polyphenols-rich extracts from black chokeberry and grape seeds. Fitoterapia. Vol. 82. Iss. 6. P. 811-817.

VEEL HUVITAVAID ARTIKLEID